Baza wiedzy

Najczęściej zadawane pytania dotyczące procesów obróbki wibrościernej

Najczęściej zadawane pytania dotyczące procesów obróbki wibrościernej
zoom

Urządzenia do obróbki wibrościernej dają nieograniczone możliwości związane z procesami obróbki powierzchniowej. W maszynach wibracyjnych można obrabiać prawie wszystkie gatunki materiałów produkcyjnych oraz przeprowadzać wiele procesów na elementach zarówno nowych jak i tych, które wymagają regeneracji powierzchni. 

 

Czy w 1 maszynie można obrabiać stal czarną i stal nierdzewną ?

 

Nie zaleca się takiej praktyki, jednak jest to możliwe.

 

Trzeba mieć świadomość, że stal czarna obrabiana jest z zastosowaniem innego płynu technologicznego niż płyn do obróbki stali nierdzewnej. Czyli przy każdym wsadzie poszczególnych detali wibrator powinien być dokładnie przepłukany, poza tym dozowane powinny być różne płyny.

 

W systemie zamkniętym można dobrać taki środek technologiczny, żeby był to zawsze jeden płyn (jak również flokulant), ale pozostaje kwestia czyszczenia kształtek z pozostałości opiłek ze stali czarnej. Należy również umyć całą czaszę roboczą urządzenia, aby mieć pewność, że nie przeniosą się zarodki korozji.

 

Czy można obrabiać zatłuszczone i zaolejone detale ?

 

Tak, oczywiście można obrabiać detale zaolejone albo zatłuszczone. Najczęściej są to detale wytłaczane na prasach (samary ciężkie i lekkie), po toczeniu, a także po frezowaniu na centrach obróbczych CNC z zastosowaniem emulsji lub olei chłodzących.

 

Bardzo ważne jest dostosowanie płynu technologicznego do stopu i rodzaju metalu detali, które mają być poddane obróbce. Kolejnym aspektem jest stężenie roztworu jak również zastosowanie systemu oczyszczania ścieków technologicznych. Ciekawostką jest fakt, że w przypadku zastosowania zintegrowanych (zamkniętych) systemów oczyszczania ścieków Rösler możliwy jest odzysk olei.

 

Czym różni się wybłyszczanie od polerowania ?

 

Technologia polerowania dotyczy przede wszystkim metali kolorowych. Najczęściej są to odlewy ciśnieniowe lub kokilowe, ale również elementy ze stali nierdzewnej oraz tytanu.

 

Po delikatnym lub dokładnym szlifowaniu i otrzymaniu jednorodnej powierzchni obrabianych detali możemy rozpocząć proces wybłyszczania, lub polerowania.

 

Różnica polega na tym, że do wybłyszczania potrzebne są nam poza maszynami, odpowiedniej wielkości i formy kształtki porcelanowe (tzw. kształtki polerskie) oraz odpowiedni płyn technologiczny o właściwościach wybłyszczających (np. płyn FC 120 firmy Rösler). W przypadku polerowania musi być dodatkowo stosowana pasta polerska o określonej konsystencji oraz opracowany odpowiedni czas trwania obróbki.  

 

Istotne jest również, że do procesu wybłyszczania może być wykorzystywane standardowe urządzenie (pojemnikowe) wibracyjne. W przypadku procesu polerowania urządzenie to musi być wyposażone w dodatkowe odpływy usytuowane w najniższych punktach czaszy roboczej.

 

Czy maszyny wibracyjne można wykorzystać przy regeneracji części ?

 

Oczywiście, że tak.

 

Nie ma znaczenia czy urządzenia wibracyjne stosowane są do obróbki nowych, czy do regeneracji starych detali. Urządzenia wibracyjne bardzo często mają zastosowanie przy regeneracji np.: sprężarek, alternatorów, rozruszników i części maszyn. Technologia, jaką się stosuje w tym wypadku, zależy od materiału, z jakiego są wykonane detale i praktycznie nie różni się od technologii stosowanych przy obróbce nowych detali.

 

Co robić z wodą potechnologiczną ? Czy można wpuszczać ją w kanalizację ?

 

Tak, wodę potechnologiczną można wpuszczać w kanalizację, jednak zależy to od procesu oraz wykorzystywanych środków technologicznych.

 

Tzw. ścieki lub wody potechnologiczne można podzielić na dwa rodzaje.

– Pierwsze, to te, które powstają w systemie otwartym i przy zastosowaniu odpowiednich płynów technologicznych o określonych stężeniach –  przy zastosowaniu środków Rösler najczęściej są to stężenia w zakresie 0,5 – 1% w stosunku do ilości używanej wody. Roztwór jest w pełni biodegradowalny i odprowadzany jest jako ścieki do kanalizacji.

– Drugie, to te, które powstają w systemie zamkniętym z wykorzystaniem oczyszczalni wód technologicznych, czyli tzw. wirówek (Centryfugi). Tutaj następuje ich oczyszczenie w sposób mechaniczny. Jeżeli pracuje się z technologią neutralną albo w sposób chemiczny, jeżeli pracuje się z technologią agresywną o niskim pH (np. „Chemofinish”).  

 

Zamknięcie systemu oczyszczania wody potechnologicznej – to nie tylko ochrona środowiska, ale również wymierne korzyści finansowe. Mniejsze zużycie płynów oraz wody co w skali roku może stanowić o zwrocie inwestycji.

Wstecz

Zadzwoń Wyślij e-mail trasa dojazdu