Urządzenia do obróbki wibrościernej dają nieograniczone możliwości związane z procesami obróbki powierzchniowej. W maszynach wibracyjnych można obrabiać prawie wszystkie gatunki materiałów produkcyjnych oraz przeprowadzać wiele procesów na elementach zarówno nowych jak i tych, które wymagają regeneracji powierzchni.
Nie zaleca się takiej praktyki, jednak jest to możliwe.
Trzeba mieć świadomość, że stal czarna obrabiana jest z zastosowaniem innego płynu technologicznego niż płyn do obróbki stali nierdzewnej. Czyli przy każdym wsadzie poszczególnych detali wibrator powinien być dokładnie przepłukany, poza tym dozowane powinny być różne płyny.
W systemie zamkniętym można dobrać taki środek technologiczny, żeby był to zawsze jeden płyn (jak również flokulant), ale pozostaje kwestia czyszczenia kształtek z pozostałości opiłek ze stali czarnej. Należy również umyć całą czaszę roboczą urządzenia, aby mieć pewność, że nie przeniosą się zarodki korozji.
Tak, oczywiście można obrabiać detale zaolejone albo zatłuszczone. Najczęściej są to detale wytłaczane na prasach (samary ciężkie i lekkie), po toczeniu, a także po frezowaniu na centrach obróbczych CNC z zastosowaniem emulsji lub olei chłodzących.
Bardzo ważne jest dostosowanie płynu technologicznego do stopu i rodzaju metalu detali, które mają być poddane obróbce. Kolejnym aspektem jest stężenie roztworu jak również zastosowanie systemu oczyszczania ścieków technologicznych. Ciekawostką jest fakt, że w przypadku zastosowania zintegrowanych (zamkniętych) systemów oczyszczania ścieków Rösler możliwy jest odzysk olei.
Technologia polerowania dotyczy przede wszystkim metali kolorowych. Najczęściej są to odlewy ciśnieniowe lub kokilowe, ale również elementy ze stali nierdzewnej oraz tytanu.
Po delikatnym lub dokładnym szlifowaniu i otrzymaniu jednorodnej powierzchni obrabianych detali możemy rozpocząć proces wybłyszczania, lub polerowania.
Różnica polega na tym, że do wybłyszczania potrzebne są nam poza maszynami, odpowiedniej wielkości i formy kształtki porcelanowe (tzw. kształtki polerskie) oraz odpowiedni płyn technologiczny o właściwościach wybłyszczających (np. płyn FC 120 firmy Rösler). W przypadku polerowania musi być dodatkowo stosowana pasta polerska o określonej konsystencji oraz opracowany odpowiedni czas trwania obróbki.
Istotne jest również, że do procesu wybłyszczania może być wykorzystywane standardowe urządzenie (pojemnikowe) wibracyjne. W przypadku procesu polerowania urządzenie to musi być wyposażone w dodatkowe odpływy usytuowane w najniższych punktach czaszy roboczej.
Oczywiście, że tak.
Nie ma znaczenia czy urządzenia wibracyjne stosowane są do obróbki nowych, czy do regeneracji starych detali. Urządzenia wibracyjne bardzo często mają zastosowanie przy regeneracji np.: sprężarek, alternatorów, rozruszników i części maszyn. Technologia, jaką się stosuje w tym wypadku, zależy od materiału, z jakiego są wykonane detale i praktycznie nie różni się od technologii stosowanych przy obróbce nowych detali.
Tak, wodę potechnologiczną można wpuszczać w kanalizację, jednak zależy to od procesu oraz wykorzystywanych środków technologicznych.
Tzw. ścieki lub wody potechnologiczne można podzielić na dwa rodzaje.
– Pierwsze, to te, które powstają w systemie otwartym i przy zastosowaniu odpowiednich płynów technologicznych o określonych stężeniach – przy zastosowaniu środków Rösler najczęściej są to stężenia w zakresie 0,5 – 1% w stosunku do ilości używanej wody. Roztwór jest w pełni biodegradowalny i odprowadzany jest jako ścieki do kanalizacji.
– Drugie, to te, które powstają w systemie zamkniętym z wykorzystaniem oczyszczalni wód technologicznych, czyli tzw. wirówek (Centryfugi). Tutaj następuje ich oczyszczenie w sposób mechaniczny. Jeżeli pracuje się z technologią neutralną albo w sposób chemiczny, jeżeli pracuje się z technologią agresywną o niskim pH (np. „Chemofinish”).
Zamknięcie systemu oczyszczania wody potechnologicznej – to nie tylko ochrona środowiska, ale również wymierne korzyści finansowe. Mniejsze zużycie płynów oraz wody co w skali roku może stanowić o zwrocie inwestycji.
Sprawdź nasze pozostałe wpisy w Bazie Wiedzy:
Czy warto zainwestować w robota
Praktyczne aspekty doboru polerki
Jak wypolerować ręcznie stal nierdzewną na lustro
Kiedy wybrać urządzenie korytowe, wibrator rynnowy do obróbki wibrościernej
Jakie urządzenia wybrać do szlifierni
Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrej szlifierki taśmowej
Czym zastąpić mikrokulki szklane
Post Processing - przetwarzanie końcowe, obróbka detali drukowanych 3D
Szkiełkowanie, czyli wykorzystanie mikrokulek szklanych w obróbce strumieniowo-ściernej
Oczyszczanie wody z ocieru szklanego w przetwórstwie szkła
Dobór odpowiednich maszyn do szlifowania i polerowania metalu
Odpowiedni dobór środków technologicznych
Najczęściej zadawane pytania dotyczące procesów obróbki wibrościernej
Na czym polega technologia obróbki wibrościernej
Systemy recyklingu, oczyszczanie wody potechnologicznej, centryfugi Rösler
Wstecz