Baza wiedzy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrej szlifierki taśmowej ?
Czytaj więcej
18.05.2020

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrej szlifierki taśmowej ?

Każdy produkt, będący przedmiotem rozważań przy decyzji o  jego zakupie wymaga, przynajmniej w minimalnym stopniu, przeanalizowania wybranych cech, parametrów lub określonej specyfiki jego przyszłego zastosowania. Nie inaczej jest w przypadku doboru urządzenia jakim jest szlifierka taśmowa. Wydawać by się mogło, że jest to urządzenie tak proste i jednocześnie pozbawione niezrozumiałych technicznie aspektów że nie należy zbyt długo poświęcać mu czasu. Jednak rzeczywistość jest inna i zmusza nas do analizy chociażby i dlatego, aby w konsekwencji naszej decyzji  wybrana maszyna, nie tylko zapewniała nam określone parametry pracy ale również aby odpowiedzialnie stała na straży ryzyka, na które w szczególności firmy produkcyjne nie mogą sobie pozwolić.

 

Po pierwsze należy wiedzieć, że szlifierka taśmowa to urządzenie którego praca opiera się na działaniu narzędzia skrawającego jakim jest pas bezkońcowy, który rozpięty jest pomiędzy dwiema rolkami (w tym jednej napędowej) gdzie całość zamknięta jest w stosownej obudowie. Głowica szlifierki taśmowej osadzona jest zwykle na odpowiednio wysokiej stopie (~800mm) ułatwiającej szlifierzowi dostęp do koła roboczego, tzw. koła kontaktowego,  ale i także części stolikowej, która również ma za zadanie udostępniać pas ścierny dla pracy szlifierskiej. Głowica szlifierki zazwyczaj może pracować pod różnymi kątami, a ich zakres może być nawet rozszerzony do 90 stopni, dla konstrukcji specjalnych. Maszyna do poprawnego działania wykorzystuje silnik trójfazowy o odpowiednio dużej mocy. Wystarczającą wartość motoru szlifierki można przyjąć na poziomie 2,6kW.

 

Jednakże wspomniane wyżej kwestie to bardzo ogólne aspekty z zakresu tematyki szlifierek taśmowych, dlatego też za wyborem odpowiedniej maszyny powinny pójść nie tylko wymagania określonej specyfikacji technicznej czy kwestie potwierdzenia właściwych danych technicznych dla planowanej produkcji, ale również szczegóły, których nie pierwszy rzut oka broszura czy katalog producenta nie ujawnia. W praktyce okazuje się, że wszelkie niuanse wychodzą już w trakcie pracy z konkretnym urządzeniem, ale dzięki naszym radom można uniknąć późniejszych problemów i rozczarowań dzięki bardziej świadomemu wywiadowi przed zakupem.

 

Do niezbędnych punktów które trzeba prześledzić przed zakupem planowanej szlifierki należy zliczyć:

 

1. Sprawdzenie czy urządzenie jest sprzętem, który należy montować samodzielnie, czy jednak jest to maszyna złożona fabrycznie i w postaci gotowej jest dostarczana na np. palecie do zakładu. Bowiem stabilna i zwarta konstrukcja spawana ‘na gotowo’ zapewnia solidną i powtarzalną pracę, pozbawioną drgań. Co więcej, może się zdarzyć, że skręcanie obudowy urządzenia niejednokrotnie może przysporzyć trudności z uwagi na niestaranne zaprojektowanie elementów obudowy i niefortunne ułożenie otworów montażowych, co w konsekwencji utrudnia dokręcanie śrub.

 

2. Szlifierki taśmowe dysponują zamykaną przestrzenią szlifierską w postaci stolika w górnej części obudowy. Otóż niejednokrotnie zdarza się tak, że standardowo jest to ograniczona długość ok 600mm i jest ona wystarczająca, ale są pewne sytuacje kiedy pojawia się potrzeba dostępu do całej długości pasa bez demontażu korpusu maszyny i wtenczas nie u każdego producenta będzie możliwe zapewnienie sobie takiej funkcjonalności. Co więcej, rozbieranie maszyny po pierwsze jest kłopotliwe, a po drugie zdarza się że elementy giną i nie wracają na swoje miejsce.

 

3. Szyba ochronna umieszczona ponad kołem kontaktowym powinna posiadać regulację w szerokim zakresie kątów. Należy unikać rozwiązań gdzie szybka montowana jest na stałe i albo możliwe jest jej założenie w jednej pozycji albo całkowite zdjęcie, co w przypadku przepisów BHP jest niedopuszczalne. Ponadto odpowiedniej wielkości szyba zapewnia osłonięcie całego kola w momencie, gdy akurat jest ono niewykorzystywane, szczególnie w sytuacji  gdy praca odbywa się na części stolikowej. W trybie tym, zamknięta szyba ochronna sprawia, że pęd powietrza i pyłu szlifierskiego idealnie kierowany jest w stronę wyciągu, o ile maszyna w taki została wyposażona.

 

4. Podobnie jak w punkcie 3 sytuacja dotyczy także podstawki szlifującej, która również powinna posiadać regulację, nie tylko kąta, ale również i odległości od koła kontaktowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy dostęp do szerokiego zakresu operacji na kole kontaktowym. Sama podstawka powinna być wykonana z grubej blachy i posiadać spawaną, dokręcaną konstrukcję.

 

5. Istotnym punktem jest również grubość blachy stalowej, na której opiera się konstrukcja maszyny. Zbyt cienka nie zapewni stabilnej pracy, a zbyt mała jej ilość np. w miejscach tak szczególnych jak koło napędowe (nie do końca przysłonięte) może stwarzać zagrożenie w postaci wciągnięcia palców operatora czy samego przedmiotu obrabianego pod obracające się koło kontaktowe.

 

6. Biorąc pod uwagę tańsze urządzenia należy się liczyć z tym, że koło napędowe szlifierki będzie wykonane z tworzywa lub „gołego” aluminium. W przypadku maszyn jakościowych koło kontaktowe jest wykonane z aluminium dodatkowo powleczonego gumą, co tym samym obniża poziom hałasu akustycznego.

 

7. Należy pamiętać że większość sprzedawanych na rynku szlifierek taśmowych posiada 2 letni okres gwarancji, oczywiście nie obejmuje on elementów zużywających się, takich jak np. koło kontaktowe czy ślizg grafitowy pod pasem na części stolikowej, to jednak dobre urządzenia takie jak szlifierki taśmowe Scantool charakteryzują dodatkowo tym, iż ich gwarancja jest wydłużona w stosunku do np. silnika (np. 5 letni okres ochrony).

 

Jak widać lista pozycji jest znaczna, ale tylko skrupulatna analiza krok po kroku przedstawionych wyżej punktów daje  gwarancję zadowolenia z pracy na nowym urządzeniu. Nie warto zapominać o tym, że inwestycja w urządzenie wysokiej jakości daje pewność długiej i bezawaryjnej pracy, a ryzyko przestoju zostaje tym samym ograniczone do minimum.

 

Czym zastąpić mikrokulki szklane ?
Czytaj więcej
11.05.2020

Czym zastąpić mikrokulki szklane ?

Mikrokulki szklane  to jeden z najczęściej stosowanych materiałów w procesach szkiełkowania powierzchni. Można używać je zarówno na sucho jak i na mokro. Materiał ten jest alternatywą dla piasku kwarcowego, który oficjalnie został zakazany w 2004 roku, w związku z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia pylicy płuc. Poza ograniczeniami zdrowotnymi, zamiana  piasku na mikrokulki szklane pozwoliła na zmniejszenie ilości  materiału wykorzystywanego w trakcie produkcji, a co za tym idzie zmniejszenie ilości materiału będącego w transporcie oraz mniejsze ilości powstałych odpadów. Dla porównania piasek kwarcowy konsumowany jest w ilości ok.  50kg/m2 w stosunku do ok. 3,5kg/m2 dla mikrokulek szklanych.

 

Ponadto, mikrokulki szklane to materiał obojętny chemicznie. Nie powodują wtrąceń tzw. Inkrustracji. Mikrokulki szklane, potocznie zwane również śrutem szklanym, używane są szeroko w produkcji masowej do czyszczenia powierzchni materiałów z np.:

 • zgorzelin po spawaniu,
 • nalotów barwnych,
 • tlenków metali,
 • piasków formierskich,
 • starych klei,
 • powłok lakierniczych,
 • materiałów gumowych,
 • tworzyw sztucznych.

 

Erozyjność materiału szklanego jest ok 40 razy mniejsza od korundu o tej samej ziarnistości co w praktyce oznacza znacznie mniejsze ubytki materiału bazowego i zachowanie wymiarów detali. Co więcej, mikrokulki szklane znajdują swoje zastosowanie w  pracach wykończeniowych (np. satynowanie aluminium, matowienie stali nierdzewnej, ujednolicanie powierzchni narzędzi medycznych, itp.) oraz w procesach kulowania czyli umacniania powierzchni metali w celu uzyskania lepszych wartości zmęczeniowych i większej odporności korozyjnej w przypadku np. wałów korbowych, kół zębatych czy elementów układu kierowniczego.

 

Jednakże stojące czasem przed firmami wymagania co do ograniczania kosztów produkcji i szukania rozwiązań bardziej ekonomicznych, to również tak jak i w przypadku piasku kwarcowego tak i w przypadku mikrokulek szklanych, pojawia się potrzeba zastępowania ich innym środkiem ściernym. Oczywiście jest niemożliwym aby wyeliminować całkowicie mikrokulki szklane z procesów obróbki strumieniowo ściernej, ponieważ w wielu przypadkach ekonomika procesów obróbczych i wymagania co do powierzchni nie pozwalają na modyfikację zadanych ścierniw (np. stosunkowo niskie i bardziej precyzyjne gradacje). To dlatego mikrokulki szklane nadal pozostaną bardzo chętnie wybieranym środkiem do piaskarek.  

 

Jak zatem odpowiedzieć na tytułowe pytanie?

 

Otóż, tam gdzie to możliwe mikrokulkiszklane można zastąpić, wykorzystując do tego śrut nierdzewny (chromoniklowy, chromowy) o różnych strukturach budowy ziarna np. kulistej (np. czyszczenie) albo ostrej (np. wyprowadzanie pod farby). Śrut nierdzewny występuję w wielu gradacjach, przykładowo są to 0-0,2mm, 0,1-0,3mm, 0,2-0,4mm. Jednakże w przypadku bardziej wyrafinowanych procesów i tam gdzie jest to ekonomicznie uzasadnione, producenci przewidują zwykle możliwość precyzyjniejszego doboru zakresu gradacji.

 

Śrut nierdzewny może być z powodzeniem stosowany na takich materiałach jak:

 • aluminium,
 • mosiądz,
 • cynk,  
 • stal nierdzewna,  
 • nie-metale,
 • beton,
 • granit.

 

Poza mikrokulkami szklanymi z powodzeniem może zastąpić on śrut staliwny, korund, garnet czy inne ścierniwa mineralne.

 

Biorąc pod uwagę strukturę chemiczną i właściwości  techniczne śrut nierdzewny zapewnia:

 

 • krótsze czasy obróbki do uzyskania zadanych parametrów powierzchni,
 • dłuższe czasy do wymiany ścierniwa dzięki kilkudziesięciokrotnie wyższej żywotności,
 • kilkudziesięciokrotnie niższe zapylenie podczas pracy,
 • ograniczenie problemu elektryzowania się obrabianych materiałów,
 • czystość obróbki nie powodująca zabarwień na powierzchniach obrabianych metali,
 • bezpieczeństwo tam, gdzie wtrącenia ferrytyczne nie mogą być tolerowane,
 • jasny, metaliczny wygląd obrabianej powierzchni,
 • możliwość zastosowania zarówno w kabinach pneumatycznych jak i w śrutownicach rzutowych.

 

Obszary głównego zastosowania śrutu nierdzewnego:

 

 • wykańczanie powierzchni odlewów i odkuwek,
 • usuwanie powłok ceramicznych z odlewów,
 • czyszczenie po hartowaniu,
 • gratowanie (usuwanie zadziorów, wypływów),
 • wyprowadzanie powierzchni pod farby i powłoki (np. lakierowanie, cynkowanie),
 • gratowanie i czyszczenie spawów,
 • regeneracja części samochodowych,
 • czyszczenie kamienia i wyrobów z betonu.

 

Biorąc pod uwagę powyższe i doświadczenia zakładów produkcyjnych można śmiało powiedzieć że prym popularności wiodą zwykle dwa śruty: chromo-niklowy kulisty oraz chromowy ostry, a najczęściej zmiany ścierniwa dotyczą produkcji, w której wykorzystywane są kabiny pneumatyczne, inżektorowe lub komory śrutownicze z odzyskiem.

 

Idąc dalej, bardzo ważnym aspektem przy procesie zmiany materiału ścierniczego jest jego cena. Nie należy zapominać, że materiał nierdzewny  w przeliczeniu na cenę kulek szklanych (za 1kg) jest  zwykle kilkukrotnie droższy, jednakże w ogólnym rozrachunku jego opłacalność (relacja jakość / cena) jest w pełni uzasadniona.

 

Oczywiście należy też brać pod uwagę wszelkie inne aspekty pracy śrutowniczej, takie jak: koszt jednostkowy obróbki w przeliczeniu na detal, ilości materiałów poddawanych obróbce strumieniowo ściernej czy też wydajność jaką chcemy osiągnąć.

 

Żeby jednak mieć pewność, czy w danym zakładzie zastąpienie mikrokulek szklanych przyniesie wymierne korzyści, należy jak zawsze przeprowadzić próby technologiczne z wybranym wstępnie śrutem.

 

 

 

 

Post Processing - przetwarzanie końcowe, obróbka detali drukowanych 3D
Czytaj więcej
24.02.2020

Post Processing - przetwarzanie końcowe, obróbka detali drukowanych 3D

Dzięki połączeniu technologii firm PostProcess z technologią GPAINNOVA | DryLyte, firma Rösler może oferować kompleksowe rozwiązania obróbki detali wytwarzanych metodą przyrostową. Nowa marka firmy Rösler - AM Solutions, oferuję klientom szeroki wachlarz rozwiązań, w tym:

 • Usługi druku 3D
 • Wdrażanie projektów
 • Optymalizację wydruków
 • Post Processing 3D
 • Nowe technologie obróbki detali 3D
 • Sprzedaż maszyn do obróbki detali 3D
 • Usuwanie proszków
 • Usuwanie struktur podporowych
 • Wykończenie powierzchni
 • Polerowanie powierzchni

 

 

Nowe technologię wdrażane na potrzeby przetwarzania końcowego wydruków 3D dostosowane są do obróbki powierzchniowej detali drukowanych w technologiach:

 

 • FDM (Fused Deposition Modeling) - warstwowe nakładanie rozgrzanego tworzywa sztucznego
 • PolyJet - ciekłe żywice polimerowe utwardzane światłem UV
 • SLA/SL (StereoLithography Apparatus) - utwardzanie żywicy światłoczułej przy wykorzystaniu wiązki lasera
 • DLP (Digital Light Processing) - utwardzanie materiałów światłoczułych (polimerów) za pomocą światła projektora
 • CLIP (Continous Liquid Interface Production) - utwardzanie żywicy światłoczułej z wykorzystaniem specjalnego pojemnika, którego dolna część przepuszcza światło UV 
 • SLS (Selective Laser Sintering) - selektywne przetapianie proszku poliamidowego Pa12 za pomocą wiązki lasera
 • MJF (Multi Jet Fusion) - spajanie proszku poliamidowego Pa12 przy pomocy ruchomej głowicy termicznej oraz dwóch głowic wspomagających
 • DMLS/SLM (Direct Metal Laser Sintering) - spiekanie laserowe proszków metalowych

 

Jedną z technologii oferowanych przez firmę AM Solutions jest technologia kawitacji zanurzeniowej (Submersed Vortex Cavitation). Technologia SVC umożliwia usuwanie struktur podporowych z wydruków w technologiach: FDM, PolyJet, SLA, DLP oraz CLIP. Zgłoszony do opatentowania system DEMI (widoczny poniżej) funkcjonowanie dzięki połączeniu ultradźwieków, bardzo dokładnej kontroli temperatury detergentu oraz 3 dysz, które kontrolują zanurzenie detalu w techologii 'sink & float' (schemat funkcjonowania widoczny poniżej). Algorytm mieszania kontroluję obróbkę, dzięki czujnikom które dosotowują się w czasie rzeczywistym.

 

Widoczny ponieżej detal wydrukowany został w technologi PolyJet z materiału VERO White, struktura podporowa SUP705. 

Szkiełkowanie, czyli wykorzystanie mikrokulek szklanych w obróbce strumieniowo-ściernej.
Czytaj więcej
17.07.2019

Szkiełkowanie, czyli wykorzystanie mikrokulek szklanych w obróbce strumieniowo-ściernej.

Obróbka strumieniowo-ścierna z wykorzystaniem mikrokulek szklanych potocznie zwana jest szkiełkowaniem. Szkiełkowanie, czyli oddziaływanie na powierzchnie obrabianych detali, zazwyczaj przy wykorzystaniu kabin śrutowniczych bądź samych dysz śrutowniczych w konstrukcjach własnej budowy (np. przystosowane do tego procesu kontenery).

 

Bez względu na otoczenie, w którym odbywa się proces szkiełkowania idea jest taka sama, a rezultaty mogą być porównywalne. Oczywiście na ostateczny efekt obróbki przy pomocy mikrokulek szklanych wpływa wiele czynników, z których głównymi są:

 

 • Jakość materiału. Im lepszy produkt tym mniej się pyli i pozwala na dłuższe użytkowanie.

 

 • Powtarzalność kształtów i struktury. Jest to kluczowe, ponieważ na jakość powierzchni detali wpływa jakość materiału, którym są obrabiane. Mikrokulki szklane, aby dawały dobre rezultaty muszą mieć powtarzalną – zawsze tą samą strukturę, budowę i kształt.

 

 • Możliwość doboru odpowiedniego rozmiaru do wymaganego procesu obróbki. Im większy wybór wymiarów mikrokulek szklanych tym lepiej. Rozmiar podawany jest w mikrometrach (μm) oraz w możliwej do osiągnięcia przy jego użyciu chropowatości powierzchni Ra / Rz. Jednak zazwyczaj efekty mierzone są optoleptycznie, na zasadzie zadowolenia z jakości uzyskanej struktury powierzchni. Mniejsze rozmiary mikrokulek szklanych przeważnie wykorzystywane są do prac estetycznych i nadawania efektu satyny. Natomiast większe rozmiary mogą służyć do usuwania warstwy wierzchniej z detali aluminiowych lub nierdzewnych (np. starych powłok lakierniczych).

 

 • Ciśnienie robocze, jakość dyszy śrutowniczej oraz kąt padania strumienia na obrabianą powierzchnie.

 

 • Wprawa i doświadczenie operatora.
Oczyszczanie wody z ocieru szklanego w przetwórstwie szkła
Czytaj więcej
16.07.2019

Oczyszczanie wody z ocieru szklanego w przetwórstwie szkła

Technologia i urządzenia Rösler do oczyszczania wody przemysłowej posiadają wiele możliwości zastosowania w różnych dziedzinach przemysłu. Dzięki systemom umożliwiającym odseparowywanie wszystkich cząsteczek cięższych od wody, wirówki Rösler pracują z powodzeniem zarówno przy obróbce metali jak i w przetwórstwie szkła.

 

Zastosowanie wirówek Rösler przy obróbce szkła optymalizuję proces i zwiększa czystość wody wykorzystywanej do takich działań w środkowisku mokrym jak np.:

 

 • szlifowanie,
 • polerowanie,
 • fazowanie krawędzi,
 • cięcie,
 • wiercenie.

 

Wirówki stosuję w celu oczyszczania wody lub mieszanki wody z chłodziwem z wyprodukowanych w trakcie procesu drobinek szkła.

 

W standardowych systemach ocier szklany osiada na dnie zbiorników przy urządzeniach służących np. do szlifowania krawędzi. Wymaga to przestojów między eksploatacyjnych, w celu ich oczyszczenia z nagromadzonych drobinek szkła. Jest to bardzo uciążliwy proces, w trakcie trwania którego urządzenia muszą być zatrzymane.

 

Usuwanie zabitego ocieru szklanego jest czasochłonne i generuję straty, ponieważ maszyny w tym czasie nie pracują.

 

Istotą wykorzystania wirówek Rösler do oczyszczania wody z ocieru szklanego jest separacja w systemie ciągłym. Mieszanka cieczy z drobinkami szkła podawana jest do urządzenia, gdzie dzięki sile odśrodkowej odseparowywane są mikroelementy w rozmiarze do 2 μm.

 

Proces może być półautomatyczny, gdzie usuwanie ocieru szklanego ze zbiornika osadczego wirówki odbywa się manualnie lub w pełni zautomatyzowany, gdzie cały proces opróżniania nagromadzonego ocieru szklanego przebiega automatycznie. O zastosowaniu poł- lub automatycznego systemu decyduję oczekiwana wydajność maszyn i ilość kilogramów produkowanego ocieru szklanego w skali dnia.

Dobór odpowiednich maszyn do szlifowania i polerowania metalu
Czytaj więcej
28.03.2019

Dobór odpowiednich maszyn do szlifowania i polerowania metalu

Oferta maszyn i urządzeń do szlifowania i polerowania firmy IMM Maschinenbau (dawne METABO) jest podzielona ze względu na różne obszary zastosowań, a w ramach każdego z obszarów na poszczególne typoszeregi.

 

W przypadku maszyn do szlifowania na pasach ściernych, lub tzw. pasach bezkońcowych, maszyn do szlifowania kontaktowego i maszyn do polerowania, typoszeregi składają się z typów podstawowych i elementów wyposażenia dodatkowego, takich jak:

 

 • osłony pasów ściernych i tarcz polerskich,
 • ramiona napinające,
 • przyrządy do gratowania i fazowania,
 • koła kontaktowe,
 • tarcze polerskie
 • i wiele innych.

 

Możliwość szybkiej i łatwej wymiany osprzętu oraz elementów wyposażenia dodatkowego maszyn IMM, zapewnia ich ekonomiczne wykorzystanie przy obróbce różnych rodzajów detali. Przy doborze mocy napędu, rodzaju budowy i wyposażenia dodatkowego urządzeń IMM, należy wziąć pod uwagę wielkość i kształt obrabianego detalu jak również wymaganą szerokość roboczą.

 

Prędkość obrotowa wrzecion roboczych, a zarazem prędkość robocza pasa ściernego lub tarczy polerskiej musi być dopasowana do rodzaju materiału, z którego wykonany jest detal przeznaczony do obróbki.

 

Przy doborze maszyn do szlifowania i polerowania IMM Maschinenbau należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 

 • Napięcie zasilające. Wszystkie maszyny wyposażone są w silniki prądu zmiennego 400V/50Hz, inne napięcia i/lub częstotliwości mogą być dostarczone na zamówienie.
 • Typ budowy. Wykonanie stołowe lub na podeście, do pracy w pozycji siedzącej lub stojącej, lub do montażu na warsztacie.
 • Wykonanie. Maszyny do szlifowania kontaktowego i polerowania dostępne są w wersji jedno- lub dwustronnej.
 • Moc silnika. Wartość należy odczytać z danych technicznych poszczególnych urządzeń.
 • Obroty silnika. Wartość należy odczytać z danych technicznych poszczególnych urządzeń.
 • Nastawy dla prędkości roboczych. Zalecane prędkości obróbki widoczne na tabeli poniżej.

 

Nastawy dla prędkości obróbki dla poszczególnych materiałów:

 • Tworzywa termoplastyczne - szlifowanie (zalecana prędkość obróbki: 8-15 m/s) / polerowanie (zalecana prędkość obróbki 8-15 m/s)
 • Tworzywa duroplastyczne - szlifowanie (zalecana prędkość obróbki: 10-25 m/s) / polerowanie (zalecana prędkość obróbki 25-35 m/s)
 • Stal nierdzewna i żeliwo - szlifowanie (zalecana prędkość obróbki: 20-30 m/s) / polerowanie (zalecana prędkość obróbki 30-35 m/s)
 • Stale węglowe - szlifowanie (zalecana prędkość obróbki: 30-40 m/s) / polerowanie (zalecana prędkość obróbki 30-35 m/s)
 • Mosiądz, cynk, znal, metale lekkie - szlifowanie (zalecana prędkość obróbki: 30-45 m/s) / polerowanie (zalecana prędkość obróbki 30-50 m/s)


Patrz również tabela poniżej

 

Odpowiedni dobór środków technologicznych
Czytaj więcej
18.01.2019

Odpowiedni dobór środków technologicznych

Odpowiednio dobrane środki technologiczne do obróbki wibrościernej bezpośrednio przekładają się na efekt jaki chcemy osiągnąć, czyli technologię obróbki. Dobór środków technologicznych zależy przede wszystkim od detali które mają być obrabiane.

 

Potocznie mówi się, że technologia opracowywana jest "pod detal", a cały proces budowany jest w oparciu o:

 

 • rodzaj materiału,
 • kształt detali,
 • wielkość i wagę,
 • ilość detali,
 • oczekiwaną wydajność,
 • stan zaolejenia,
 • przeznaczenie.

Kolejnym ważnym elementem jest odpowiedni dobór maszyny. Czy będzie to wibrator kołowy, korytowy, przelotowy czy urządzenie odśrodkowe oraz jaki można zastosować system separacji dla tego urządzenia, tak żeby odbywała się ona w sposób jak najbardziej zautomatyzowany.

 

Istotną kwestią jest dobór odpowiednich kształtek.

 

 • Czy będą to kształtki ceramiczne lub tworzywowe ?
 • Jakiej wielkości oraz w jakiej formie będą kształtki ?
 • Bardzo ważne  - jakiej twardości (jakości) bedą kształtki.
 • Kształtki mogą być bardzo szlifujące, średnio szlifujące, delikatnie szlifujące lub np. polerujące – czyli nie mające żadnego efektu szlifowania.

 

Bardzo ważny jest również właściwy dobór płynów technologicznych.

 

 • Czy płyn ma mieć właściwości antykorozyjne ?
 • Do jakiego typu metalu ma być zastosowany (stali zwykłej węglowej, stali nierdzewnej, metali kolorowych) ?
 • Czy ma mieć właściwości wybłyszczające ?
 • W jakim systemie ma pracować (w systemie otwartym lub w systemie zamkniętym) ?
 • W jakim stężeniu płyn ma być dozowany ?

 

Płyny wspomagające obróbkę wibrościerną marki Rösler są najlepsze w branży, ze względu na pracę w niskim stężeniu. W zależności od systemu w jakim pracują, płyny Rösler stosuję się w stężeniu od 0,5 do 1% z wodą. 

 

Płyny wspomagające obróbkę wibrościerną można również stosować w tzw. technologii „ chemofinish”. Czyli ich zadaniem ma być nadtrawianie obrabianej powierzchni a później poddawanie pasywacji.

Następnym etapem przy wyborze odpowiednich środków technologicznych jest to, na jaki system suszenia obrabianych detali się decydujemy. Może być to np. system wibracyjny z zastosowaniem suszarek kołowych ze środkiem suszącym posiadającym bardzo dobre właściwości higroskopijne – tzw. SyperVelat. Czyli specjalnie spreparowane kolby kukurydzy o określonej granulacji. Inną metodą może być zastosowanie suszarki przelotowej z nadmuchem ciepłego powietrza lub tzw. suszarki odśrodkowe.

Ostatnim elementem, jednak bardzo istotnym jest woda. To jak czysta jest woda i w jakiej ilości jest podawana stanowi ostatecznie o czystości detali.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące procesów obróbki wibrościernej
Czytaj więcej
07.01.2019

Najczęściej zadawane pytania dotyczące procesów obróbki wibrościernej

Urządzenia do obróbki wibrościernej dają nieograniczone możliwości związane z procesami obróbki powierzchniowej. W maszynach wibracyjnych można obrabiać prawie wszystkie gatunki materiałów produkcyjnych oraz przeprowadzać wiele procesów na elementach zarówno nowych jak i tych, które wymagają regeneracji powierzchni. 

 

Czy w 1 maszynie można obrabiać stal czarną i stal nierdzewną ?

 

Nie zaleca się takiej praktyki, jednak jest to możliwe.

 

Trzeba mieć świadomość, że stal czarna obrabiana jest z zastosowaniem innego płynu technologicznego niż płyn do obróbki stali nierdzewnej. Czyli przy każdym wsadzie poszczególnych detali wibrator powinien być dokładnie przepłukany poza tym dozowane powinny być różne płyny.

 

W systemie zamkniętym można dobrać taki środek technologiczny, żeby był to zawsze jeden płyn (jak również flokulant) ale pozostaje kwestia czyszczenia kształtek z pozostałości opiłek ze stali czarnej. Należy również umyć całą czaszę roboczą urządzenia aby mieć pewność, że nie przeniosą się zarodki korozji.

 

Czy można obrabiać zatłuszczone i zaolejone detale ?

 

Tak, oczywiście można obrabiać detale zaolejone albo zatłuszczone. Najczęściej są to detale wytłaczane na prasach (samary ciężkie i lekkie), po toczeniu, a także po frezowaniu na centrach obróbczych CNC z zastosowaniem emulsji lub olei chłodzących.

 

Bardzo ważne jest dostosowanie płynu technologicznego do stopu i rodzaju metalu detali, które mają być poddane obróbce. Kolejnym aspektem jest stężenie roztworu jak również zastosowanie systemu oczyszczania ścieków technologicznych. Ciekawostką jest fakt, że w przypadku zastosowania zintegrowanych (zamkniętych) systemów oczyszczania ścieków Rösler możliwy jest również odzysk olei.

 

Czym różni się wybłyszczanie od polerowania ?

 

Technologia polerowania dotyczy przede wszystkim metali kolorowych. Najczęściej są to odlewy ciśnieniowe lub kokilowe ale również elementy ze stali nierdzewnej oraz tytanu.

 

Po delikatnym lub dokładnym szlifowaniu i otrzymaniu jednorodnej powierzchni obrabianych detali możemy rozpocząć proces wybłyszczania lub polerowania.

 

Różnica polega na tym, że do wybłyszczania potrzebne są nam poza maszynami, odpowiedniej wielkości i formy kształtki porcelanowe (tzw. kształtki polerskie) oraz odpowiedni płyn technologiczny o właściwościach wybłyszczających (np. płyn FC 120 firmy Rösler). W przypadku polerowania musi być dodatkowo stosowana pasta polerska o określonej konsystencji oraz opracowany odpowiedni czas trwania obróbki.  

 

Istotne jest również, że do procesu wybłyszczania może być wykorzystywane standardowe urządzenie (pojemnikowe) wibracyjne. W przypadku procesu polerowania urządzenie to musi być wyposażone w dodatkowe odpływy usytuowane w najniższych punktach czaszy roboczej.

 

Czy maszyny wibracyjne można wykorzystać przy regeneracji części ?

 

Oczywiście, że tak.

 

Nie ma znaczenia czy urządzenia wibracyjne stosowane są do obróbki nowych czy do regeneracji starych detali. Urządzenia wibracyjne bardzo często mają zastosowanie przy regeneracji np.: sprężarek, alternatorów, rozruszników i części maszyn. Technologia jaką się stosuje w tym wypadku zależy od materiału z jakiego są wykonane detale i praktycznie nie różni się od technologii stosowanych przy obróbce nowych detali.

 

Co robić z wodą potechnologiczną ? Czy można wpuszczać ją w kanalizację ?

 

Tak, wodę potechnologiczną można wpuszczać w kanalizację, jednak zależy to od procesu oraz wykorzystywanych środków technologicznych.

 

Tzw. ścieki lub wody potechnologiczne można podzielić na dwa rodzaje.

– Pierwsze, to te które powstają w systemie otwartym i przy zastosowaniu odpowiednich płynów technologicznych o określonych stężeniach –  przy zastosowaniu środków Rösler najczęściej są to stężenia w zakresie 0,5 – 1% w stosunku do ilości używanej wody. Roztwór jest w pełni biodegradowalny i odprowadzany jest jako ścieki do kanalizacji.

– Drugie, to te które powstają w systemie zamkniętym z wykorzystaniem oczyszczalni wód technologicznych, czyli tzw. wirówek (Centryfugi). Tutaj następuję ich oczyszczenie w sposób mechaniczny. jeżeli pracuje się z technologią neutralną albo w sposób chemiczny, jeżeli pracuje się z technologią agresywną o niskim pH (np. „Chemofinish”).  

 

Zamknięcie sytemu oczyszczania wody potechnologicznej – to nie tylko ochrona środowiska ale również wymierne korzyści finansowe. Mniejsze zużycie płynów oraz wody co w skali roku może stanowić o zwrocie inwestycji.

Na czym polega technologia obróbki wibrościernej ?
Czytaj więcej
07.01.2019

Na czym polega technologia obróbki wibrościernej ?

Technologia obróbki wibrościernej polega na swobodnym przemieszczaniu się detali w mieszance; kształtek ceramicznych lub tworzywowych z wykorzystaniem płynów wspomagających obróbkę oraz wody, umieszczonych w czaszy roboczej urządzenia wibracyjnego.

 

Maszyna napędzana jest poprzez silnik wibracyjny, który wprawia wsad w ruch poprzez wibrację, rotację lub siłę odśrodkową. Powoduję to ciągłe 'tarcie' kształtek o obrabiane detale co w efekcie skutkuję usunięciem zadziorów, zaokrągleniem krawędzi, wygładzeniem powierzchni a nawet jej wypolerowaniem.


Obróbka wibrościerna ("mass finishing"), trowalizacja lub potocznie zwana obróbką pojemnikową, może być stosowana w obróbce detali wykonanych z różnych materiałów, w tym z:

 

 • metalu,
 • plastiku,
 • drewna,
 • naturalnych i sztucznych kamieni,
 • ceramiki,
 • gumy,
 • szkła.


Dobór odpowiedniego urządzenia, w którym ma się odbywać obróbka wibrościerna, jest bardzo ważną częścią opracowywania procesu technologicznego. To z jakiego typu maszyny będziemy korzystać, określa między innymi: 

 

 • oczekiwaną wydajność obróbczą, 
 • rodzaj i kształt detali, 
 • rozmiar i waga detali, 
 • forma suszenia, 
 • rodzaj separacji po obróbcę,
 • w jakim stopniu cały proces ma być zautomatyzowany.


Obróbka wibrościerna jest przede wszystkim technologią, która daję możliwość automatyzacji procesów, które kiedyś odbywały się manualnie. Wykorzystanie maszyn wibracyjnych jest ekonomicznie uwarunkowanym procesem zwiększającym wydajność produkcyjną i poprawiającym jakość powierzchni produkowanych części.

 

Liczba możliwości związanych z wykorzystaniem maszyn do obróbki wibrościernej Rösler i Kromaş jest nieograniczona. Technologia rozwija się każdego dnia a forma zastosowań rośnie wraz z kreatywnością i zapotrzebowaniem na jak najlepsze i jakościowe wykończenie powierzchni.

Systemy recyklingu, oczyszczanie wody potechnologicznej, centryfugi Rösler
Czytaj więcej
07.01.2019

Systemy recyklingu, oczyszczanie wody potechnologicznej, centryfugi Rösler

Ze względów ekologicznych i ekonomicznych bardzo pożądany jest recykling wody, wykorzystywanej w procesach przemysłowych. Zasada 2-fazowej separacji ciał stałych od cieczy, dzięki sile odśrodkowej stała się standardem nowoczesnego oczyszczania wody i stabilności całego procesu. Potężne systemy w połączeniu z zaawansowaną technologią procesową pozwalają na szeroką gamę zastosowań, nie tylko w procesach obróbki wibrościernej.

 

Jak to działa ?

 

Brudna woda, zanieczyszczona cząstkami stałymi jest przenoszona bezpośrednio z maszyn wibracyjnych na wirówkę, dzięki zastosowaniu pomp. Filtr wstępnie zbiera większe zanieczyszczenia na wlocie zbiornika osadczego. Przedwczesne osiadanie cząstek stałych na dnie zbiornika zapobiega się za pomocą mieszadła elektrycznego.

 

Woda jest dostarczana w sposób ciągły do obracającego się aluminiowego bębna wirówki z prędkością obrotową bębna do 3000 obr./min. Zapewnia to, że nawet bardzo małe i lekkie cząstki stałe osiadają i odkładają się jako stały szlam na ściance bębna. Oczyszczony płyn zbierany jest przez rurę zbierającą i zawracany jest do maszyny wibracyjnej. Po pewnym czasie szlam można usunąć po prostu podnosząc specjalnie zaprojektowany poliuretanowy kosz szlamowy z bębna.

 

 

W zależności od wymaganej wydajności, kilka maszyn wibracyjnych może być podłączonych do jednego systemu oczyszczania wody procesowej.

 

Wykorzystanie wirówek Rösler

 

Centryfugi Rösler na stałe wpisały się w funkjconowanie technologii w procesach wibrościernych, gdzie stały się standardem gwarantującym najwyższą jakość powierzchni jak i oszczędności związanych z zamknięciem obiegu wody. Ponadto, możliwe jest ich wykorzystanie w:

 

 • Szlifierskie centra obróbcze   - obsługa rezerwuarów chłodziw, smarów i olejów szlifierskich.
 • Ceramika techniczna   - cięcie, szlifowanie, polerowanie.
 • Przetwórstwo szkła   - cięcie, szlifowanie, fazowanie szkła, oczyszczanie wody z ocieru szklanego.
 • Produkcja solarów, paneli fotowoltaicznych   - cięcie, szlifowanie.
 • Kabiny lakiernicze, kąpiele malarskie, lakiernie natryskowe - obsługa rezeruwarów wody przy technologi malowania na morko (płaszcz wodny), oczyszczanie wody z pozostałości farb. Zastąpienie systemów koagulacji, bez konieczności dozowania środków chemicznych.
 • Procesy ECM (elektrochemiczne usuwanie zadziorów)   - zapewnienie równowagi wodno-elektrolitowej.
 • Recykling materiałów szlachetnych   - odyzsk złota, zrebra, miedzi itp.
 • Wykorzystanie strumienia wody pod wysokim ciśnieniem   - usuwanie powłok w przemyśle lotniczym, cięcie granitu, marmuru.
 • Ogólne oczyszczanie wody   - zmniejszenie ilości produkowanych ścieków.

Wykorzystnie wirówek Rösler możliwe jest wszędzie tak, gdzię istnieje zapotrzebowanie na zamknięcie obiegu wody, co w efekcie wiążę się bezpośrednio z oszczędnościami wydaktów związanych z poborem wody i odprowadzania ścieków oraz ochroną środowiska.

Zadzwoń Wyślij e-mail trasa dojazdu