Technologia obróbki wibrościernej polega na swobodnym przemieszczaniu się detali w mieszance; kształtek ceramicznych lub tworzywowych z wykorzystaniem płynów wspomagających obróbkę oraz wody, umieszczonych w czaszy roboczej urządzenia wibracyjnego.
Maszyna napędzana jest poprzez silnik wibracyjny, który wprawia wsad w ruch poprzez wibrację, rotację lub siłę odśrodkową. Powoduję to ciągłe 'tarcie' kształtek o obrabiane detale co w efekcie skutkuję usunięciem zadziorów, zaokrągleniem krawędzi, wygładzeniem powierzchni, a nawet jej wypolerowaniem.
Obróbka wibrościerna ("mass finishing"), trowalizacja lub potocznie zwana obróbką pojemnikową, może być stosowana w obróbce detali wykonanych z różnych materiałów, w tym z:
Dobór odpowiedniego urządzenia, w którym ma się odbywać obróbka wibrościerna, jest bardzo ważną częścią opracowywania procesu technologicznego. To, z jakiego typu maszyny będziemy korzystać, określa między innymi:
Obróbka wibrościerna jest przede wszystkim technologią, która daję możliwość automatyzacji procesów, które kiedyś odbywały się manualnie. Wykorzystanie maszyn wibracyjnych jest ekonomicznie uwarunkowanym procesem zwiększającym wydajność produkcyjną i poprawiającym jakość powierzchni produkowanych części.
Liczba możliwości związanych z wykorzystaniem maszyn do obróbki wibrościernej Rösler i Kromaş jest nieograniczona. Technologia rozwija się każdego dnia, a forma zastosowań rośnie wraz z kreatywnością i zapotrzebowaniem na jak najlepsze i jakościowe wykończenie powierzchni.
Wstecz