Odpowiednio dobrane środki technologiczne do obróbki wibrościernej bezpośrednio przekładają się na efekt, jaki chcemy osiągnąć, czyli technologię obróbki. Dobór środków technologicznych zależy przede wszystkim od detali, które mają być obrabiane.
Potocznie mówi się, że technologia opracowywana jest "pod detal", a cały proces budowany jest na podstawie:
Kolejnym ważnym elementem jest odpowiedni dobór maszyny. Czy będzie to wibrator kołowy, korytowy, przelotowy czy urządzenie odśrodkowe oraz jaki można zastosować system separacji dla tego urządzenia, tak żeby odbywała się ona w sposób jak najbardziej zautomatyzowany.
Istotną kwestią jest dobór odpowiednich kształtek.
Bardzo ważny jest również właściwy dobór płynów technologicznych.
Płyny wspomagające obróbkę wibrościerną marki Rösler są najlepsze w branży, ze względu na pracę w niskim stężeniu. W zależności od systemu, w jakim pracują, płyny Rösler stosuję się w stężeniu od 0,5 do 1% z wodą.
Płyny wspomagające obróbkę wibrościerną można również stosować w tzw. technologii „chemofinish”. Czyli ich zadaniem ma być nadtrawianie obrabianej powierzchni a później poddawanie pasywacji.
Następnym etapem przy wyborze odpowiednich środków technologicznych jest to, na jaki system suszenia obrabianych detali się decydujemy. Może być to np. system wibracyjny z zastosowaniem suszarek kołowych ze środkiem suszącym posiadającym bardzo dobre właściwości higroskopijne – tzw. SyperVelat. Czyli specjalnie spreparowane kolby kukurydzy o określonej granulacji. Inną metodą może być zastosowanie suszarki przelotowej z nadmuchem ciepłego powietrza lub tzw. suszarki odśrodkowe.
Ostatnim elementem, jednak bardzo istotnym jest woda. To jak czysta jest woda i w jakiej ilości jest podawana stanowi ostatecznie o czystości detali.
Wstecz