Baza wiedzy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrej szlifierki taśmowej ?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrej szlifierki taśmowej ?
zoom

Każdy produkt, będący przedmiotem rozważań przy decyzji o  jego zakupie wymaga, przynajmniej w minimalnym stopniu, przeanalizowania wybranych cech, parametrów lub określonej specyfiki jego przyszłego zastosowania. Nie inaczej jest w przypadku doboru urządzenia jakim jest szlifierka taśmowa. Wydawać by się mogło, że jest to urządzenie tak proste i jednocześnie pozbawione niezrozumiałych technicznie aspektów że nie należy zbyt długo poświęcać mu czasu. Jednak rzeczywistość jest inna i zmusza nas do analizy chociażby i dlatego, aby w konsekwencji naszej decyzji  wybrana maszyna, nie tylko zapewniała nam określone parametry pracy ale również aby odpowiedzialnie stała na straży ryzyka, na które w szczególności firmy produkcyjne nie mogą sobie pozwolić.

 

Po pierwsze należy wiedzieć, że szlifierka taśmowa to urządzenie którego praca opiera się na działaniu narzędzia skrawającego jakim jest pas bezkońcowy, który rozpięty jest pomiędzy dwiema rolkami (w tym jednej napędowej) gdzie całość zamknięta jest w stosownej obudowie. Głowica szlifierki taśmowej osadzona jest zwykle na odpowiednio wysokiej stopie (~800mm) ułatwiającej szlifierzowi dostęp do koła roboczego, tzw. koła kontaktowego,  ale i także części stolikowej, która również ma za zadanie udostępniać pas ścierny dla pracy szlifierskiej. Głowica szlifierki zazwyczaj może pracować pod różnymi kątami, a ich zakres może być nawet rozszerzony do 90 stopni, dla konstrukcji specjalnych. Maszyna do poprawnego działania wykorzystuje silnik trójfazowy o odpowiednio dużej mocy. Wystarczającą wartość motoru szlifierki można przyjąć na poziomie 2,6kW.

 

Jednakże wspomniane wyżej kwestie to bardzo ogólne aspekty z zakresu tematyki szlifierek taśmowych, dlatego też za wyborem odpowiedniej maszyny powinny pójść nie tylko wymagania określonej specyfikacji technicznej czy kwestie potwierdzenia właściwych danych technicznych dla planowanej produkcji, ale również szczegóły, których na pierwszy rzut oka broszura czy katalog producenta nie ujawnia. W praktyce okazuje się, że wszelkie niuanse wychodzą już w trakcie pracy z konkretnym urządzeniem, ale dzięki naszym radom można uniknąć późniejszych problemów i rozczarowań dzięki bardziej świadomemu wywiadowi przed zakupem.

 

Do niezbędnych punktów które trzeba prześledzić przed zakupem planowanej szlifierki należy zliczyć:

 

1. Sprawdzenie czy urządzenie jest sprzętem, który należy montować samodzielnie, czy jednak jest to maszyna złożona fabrycznie i w postaci gotowej jest dostarczana na np. palecie do zakładu. Bowiem stabilna i zwarta konstrukcja spawana ‘na gotowo’ zapewnia solidną i powtarzalną pracę, pozbawioną drgań. Co więcej, może się zdarzyć, że skręcanie obudowy urządzenia niejednokrotnie może przysporzyć trudności z uwagi na niestaranne zaprojektowanie elementów obudowy i niefortunne ułożenie otworów montażowych, co w konsekwencji utrudnia dokręcanie śrub.

 

2. Szlifierki taśmowe dysponują zamykaną przestrzenią szlifierską w postaci stolika w górnej części obudowy. Otóż niejednokrotnie zdarza się tak, że standardowo jest to ograniczona długość ok 600mm i jest ona wystarczająca, ale są pewne sytuacje kiedy pojawia się potrzeba dostępu do całej długości pasa bez demontażu korpusu maszyny i wtenczas nie u każdego producenta będzie możliwe zapewnienie sobie takiej funkcjonalności. Co więcej, rozbieranie maszyny po pierwsze jest kłopotliwe, a po drugie zdarza się że elementy giną i nie wracają na swoje miejsce.

 

3. Szyba ochronna umieszczona ponad kołem kontaktowym powinna posiadać regulację w szerokim zakresie kątów. Należy unikać rozwiązań gdzie szybka montowana jest na stałe i albo możliwe jest jej założenie w jednej pozycji albo całkowite zdjęcie, co w przypadku przepisów BHP jest niedopuszczalne. Ponadto odpowiedniej wielkości szyba zapewnia osłonięcie całego kola w momencie, gdy akurat jest ono niewykorzystywane, szczególnie w sytuacji  gdy praca odbywa się na części stolikowej. W trybie tym, zamknięta szyba ochronna sprawia, że pęd powietrza i pyłu szlifierskiego idealnie kierowany jest w stronę wyciągu, o ile maszyna w taki została wyposażona.

 

4. Podobnie jak w punkcie 3 sytuacja dotyczy także podstawki szlifującej, która również powinna posiadać regulację, nie tylko kąta, ale również i odległości od koła kontaktowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy dostęp do szerokiego zakresu operacji na kole kontaktowym. Sama podstawka powinna być wykonana z grubej blachy i posiadać spawaną, dokręcaną konstrukcję.

 

5. Istotnym punktem jest również grubość blachy stalowej, na której opiera się konstrukcja maszyny. Zbyt cienka nie zapewni stabilnej pracy, a zbyt mała jej ilość np. w miejscach tak szczególnych jak koło napędowe (nie do końca przysłonięte) może stwarzać zagrożenie w postaci wciągnięcia palców operatora czy samego przedmiotu obrabianego pod obracające się koło kontaktowe.

 

6. Biorąc pod uwagę tańsze urządzenia należy się liczyć z tym, że koło napędowe szlifierki będzie wykonane z tworzywa lub „gołego” aluminium. W przypadku maszyn jakościowych koło kontaktowe jest wykonane z aluminium dodatkowo powleczonego gumą, co tym samym obniża poziom hałasu akustycznego.

 

7. Należy pamiętać że większość sprzedawanych na rynku szlifierek taśmowych posiada 2 letni okres gwarancji, oczywiście nie obejmuje on elementów zużywających się, takich jak np. koło kontaktowe czy ślizg grafitowy pod pasem na części stolikowej, to jednak dobre urządzenia takie jak szlifierki taśmowe Scantool charakteryzują dodatkowo tym, iż ich gwarancja jest wydłużona w stosunku do np. silnika (np. 5 letni okres ochrony).

 

Jak widać lista pozycji jest znaczna, ale tylko skrupulatna analiza krok po kroku przedstawionych wyżej punktów daje gwarancję zadowolenia z pracy na nowym urządzeniu. Nie warto zapominać o tym, że inwestycja w urządzenie wysokiej jakości daje pewność długiej i bezawaryjnej pracy, a ryzyko przestoju zostaje tym samym ograniczone do minimum.

 

 

Sprawdź nasze pozostałe wpisy w Bazie Wiedzy:

Czy warto zainwestować w robota

Praktyczne aspekty doboru polerki

Jak wypolerować ręcznie stal nierdzewną na lustro

Kiedy wybrać urządzenie korytowe, wibrator rynnowy do obróbki wibrościernej

Jakie urządzenia wybrać do szlifierni  

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dobrej szlifierki taśmowej

Czym zastąpić mikrokulki szklane

Post Processing - przetwarzanie końcowe, obróbka detali drukowanych 3D

Szkiełkowanie, czyli wykorzystanie mikrokulek szklanych w obróbce strumieniowo-ściernej

Oczyszczanie wody z ocieru szklanego w przetwórstwie szkła

Dobór odpowiednich maszyn do szlifowania i polerowania metalu

Odpowiedni dobór środków technologicznych

Najczęściej zadawane pytania dotyczące procesów obróbki wibrościernej

Na czym polega technologia obróbki wibrościernej

Systemy recyklingu, oczyszczanie wody potechnologicznej, centryfugi Rösler

Wstecz

Zadzwoń Wyślij e-mail trasa dojazdu