Baza wiedzy

Szkiełkowanie, czyli wykorzystanie mikrokulek szklanych w obróbce strumieniowo-ściernej.

Szkiełkowanie, czyli wykorzystanie mikrokulek szklanych w obróbce strumieniowo-ściernej.
zoom

Obróbka strumieniowo-ścierna z wykorzystaniem mikrokulek szklanych potocznie zwana jest szkiełkowaniem. Szkiełkowanie, czyli oddziaływanie na powierzchnie obrabianych detali, zazwyczaj przy wykorzystaniu kabin śrutowniczych bądź samych dysz śrutowniczych w konstrukcjach własnej budowy (np. przystosowane do tego procesu kontenery).

 

Bez względu na otoczenie, w którym odbywa się proces szkiełkowania idea, jest taka sama, a rezultaty mogą być porównywalne. Oczywiście na ostateczny efekt obróbki przy pomocy mikrokulek szklanych wpływa wiele czynników, z których głównymi są:

 

  • Jakość materiału. Im lepszy produkt, tym mniej się pyli i pozwala na dłuższe użytkowanie.

 

  • Powtarzalność kształtów i struktury. Jest to kluczowe, ponieważ na jakość powierzchni detali wpływa jakość materiału, którym są obrabiane. Mikrokulki szklane, aby dawały dobre rezultaty, muszą mieć powtarzalną – zawsze tę samą strukturę, budowę i kształt.

 

  • Możliwość doboru odpowiedniego rozmiaru do wymaganego procesu obróbki. Im większy wybór wymiarów mikrokulek szklanych, tym lepiej. Rozmiar podawany jest w mikrometrach (μm) oraz w możliwej do osiągnięcia przy jego użyciu chropowatości powierzchni Ra / Rz. Jednak zazwyczaj efekty mierzone są optoleptycznie, na zasadzie zadowolenia z jakości uzyskanej struktury powierzchni. Mniejsze rozmiary mikrokulek szklanych przeważnie wykorzystywane są do prac estetycznych i nadawania efektu satyny. Natomiast większe rozmiary mogą służyć do usuwania warstwy wierzchniej z detali aluminiowych lub nierdzewnych (np. starych powłok lakierniczych).

 

  • Ciśnienie robocze, jakość dyszy śrutowniczej oraz kąt padania strumienia na obrabianą powierzchnie.

 

  • Wprawa i doświadczenie operatora.

Wstecz

Zadzwoń Wyślij e-mail trasa dojazdu