Baza wiedzy

Szlifowanie i polerowanie Robotem - czyli jak działa kompensacja +/- 10mm w technologii firmy ARCOS?

Szlifowanie i polerowanie Robotem - czyli jak działa kompensacja +/- 10mm w technologii firmy ARCOS?
zoom

Podczas procesu szlifowania i polerowania obrabiany przedmiot styka się z materiałem ściernym. W celu zapewnienia jak najlepszego kontaktu między narzędziem obróbczym, a detalem, firma ARCOS opracowała system zwany potocznie kompensacją. Zasada działania kompensacji obejmuje 2 cylindry pneumatyczne:

 

 

 • Pierwszy cylinder pracuję z układem przeciwciśnieniowym, za pomocą zaworu można ustawić ciśnienie, a co za tym idzie – jego siłę.

 • Drugi cylinder pracuję w systemie ON/OFF i wyposażony jest w system umożliwiający kompensację ujemną i dodatnią (+ / - 10 mm).

 

 

 

W momencie, gdy programista uczy robota ruchów, jakie ma imitować, w celu prawidłowej obróbki powierzchni detali, kompensacja jest wyłączona. W tym momencie koło kontaktowe znajduję się w pozycji spoczynkowej (0 mechaniczne). W trakcie trwania programu obróbki w trybie automatycznym, gdy obrabiana część jest w kontakcie z materiałem ściernym, kompensacja zostanie włączona za pomocą sygnału z robota, pozwalając na to, aby koło kontaktowe wykonało dodatkowy ruch.

 

Gwarantuję to właściwy kontakt materiału ściernego z powierzchnią detalu, nawet przy niewielkim ubytku materiału. W odwrotnej sytuacji, gdy detal posiada znaczny naddatek materiału, nie ma ryzyka pęknięcia koła kontaktowego oraz ścierniwa, ponieważ kompensacja działa biernie. Kompensacja służy do zharmonizowania wyniku na nierównej powierzchni, umożliwiając robotowi odtworzenie w powtarzalny sposób, efektu jakościowej ręcznie wykonywanej pracy.

 

Prezentacja technologii kompensacji ARCOS – imitacji docisku / ruchu ręki człowieka:

 

·         https://drive.google.com/file/d/0Bxtjx1286ISYR3p4SlQ2LXEwMjQ/view?usp=sharing&resourcekey=0-D6ri3CXUxA6WXscOYZZduQ 

·         https://drive.google.com/file/d/0Bxtjx1286ISYa3dORjBLUnI4Mmc/view?usp=sharing&resourcekey=0-ed3G2-9DKcXRo9uBzD57tQ 

 

 

Firma ARCOS opatentowała doskonały system kompensacji oparty na:

 

 • ELEKTRONICE / OPROGRAMOWANIU: Zarówno aspekty pneumatyczne, jak i mechaniczne są zarządzane przed oprogramowanie, które pozwala modyfikować wymagane ciśnienia, aby stale uzyskiwać najlepsze wyniki obróbki.
 • PNEUMATYCE: Za pomocą elektronicznego kontrolera ciśnienia może dokładniej określić siłę, jaką należy zastosować do osiągnięcia jak najlepszego efektu wykończenia powierzchni.
 • MECHANICE: System ARCOS umożliwia poruszanie wyłącznie obrabianą częścią, a nie całym zespołem szlifiersko-polerskim. To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób zaangażowane są niższe wagi. Waga unoszonego ciężaru, jakim robot musi manipulować, ma bezpośrednie przełożenie na wymaganą wydajność i moc jednostki – co wiążę się z kosztami.

 

 

Najważniejszymi zaletami systemów zrobotyzowanych ARCOS, są:

 

 • precyzyjna i szybka kontrola siły, która umożliwia osiągnięcie najlepszych wyników obróbki powierzchniowej,
 • precyzyjna kontrola siły regulacji,
 • gwarancja powtarzalności i jakości,
 • doskonalenie pracy ręcznej poprzez
 • mocny system o zwartej konstrukcji wymagający minimum nakładu pracy,
 • regulacja i adaptacja bez konieczności zmiany programu robota,
 • ciągła kontrola i zdalne wsparcie techników ARCOS.

Wstecz

Zadzwoń Wyślij e-mail trasa dojazdu