Środki technologiczne

Wybierz kategorię

Obróbka wibrościerna

Technologia obróbki wibrościernej polega na swobodnym przemieszczaniu się detali w mieszance; kształtek ceramicznych lub tworzywowych z wykorzystaniem płynów wspomagających obróbkę oraz wody, umieszczonych w czaszy roboczej urządzenia wibracyjnego. Maszyna napędzana jest poprzez silnik wibracyjny, który wprawia wsad w ruch poprzez wibrację, rotację lub siłę odśrodkową. Powoduję to ciągłe 'tarcie' kształtek o obrabiane detale co w efekcie skutkuję usunięciem zadziorów, zaokrągleniem krawędzi, wygładzeniem powierzchni a nawet jej wypolerowaniem.


Obróbka wibrościerna ("mass finishing"), trowalizacja lub potocznie zwana obróbką pojemnikową, może być stosowana w wykańczaniu powierzchni detali wykonanych z różnych materiałów, w tym z : metalu, plastiku, drewna, naturalnych i sztucznych kamieni, ceramiki, gumy i szkła.


Detal który ma być poddany obróbce wibrościernej określa : rozmiar, budowę, wagę oraz jakość kształtek wymaganych do obróbki. Prawidłowe dopasowanie kształtki zapewnia, że wszystkie powierzchnie będą równomiernie i powtarzalnie oszlifowane, bez zagrożenia, że kształtka gdzieś się zaklinuje. Sama budowa kształtki, to jakie ma krawędzie oraz pod jakim kątem jest ścięta również przekłada się na moc obróbczą - bardziej lub mniej agresywną. 


Rozmiar i waga kształtek są kluczowymi czynnikami przy określaniu wymaganej wydajności obróbki. Duże i ciężkie kształtki będą bardziej agresywnie wpływać na powierzchnie cześci. Po obróbce dużymi kształtkami, powierzchnia będzie dodatkowo utwardzona. Małe i lekkie kształtki są mniej agresywne i bardziej nadają się do uzyskiwania gładszej struktury powierzchni.


Po zakończeniu procesu obróbczego kształtki należy oddzielić od detali. Oddzielanie na zasadzie przesiewania na ekranach z odpowiednio dobranymi otworami jest najczęstszą formą separacji. Taka forma separacji wymaga, żeby kształtki były mniejsze od obrabianych detali. Dzięki temu kształtki wpadają spowrotem do urządzenia wibracjnego, a detale ruchem posuwistym przesuwane są dzięki drganiom do suszarki. Elementy żelazne można oddzielić separatorem magnetycznym. Możliwe jest również zastosowanie odwrotnej separacji, którą praktykuję się kiedy kształtki są większe niż detale. Dla bardziej wymagających procesów opracowujemy rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb. 


Skontaktuj się z nami, a pomożemy opracować technologię dopasowaną do wymagań produkcyjnych.

Przykłady zastosowań:

obróbka metali szlachetnych
obróbka odlewów
obróbka wydruków 3d
usuwanie zadziorów

Zadzwoń Wyślij e-mail trasa dojazdu