Pierwszym krokiem w doborze odpowiedniej tarczy polerskiej jest zaznajomienie się ze specyfikacją techniczną urządzenia, którym będzie wykonywana obróbka. Tarcza polerska, koło polerskie należy dopasować odpowiednim kształtem jak i wielkością do posiadanego urządzenia, oraz elementów, które chcemy polerować. Każda polerka ma określony rozmiar trzpienia, pod który dobiera się tarczę o odpowiedniej grubości, średnicy wewnętrznej i zewnętrznej. Następnie należy dopasować tarczę według prędkości pracy. W tym celu powinno stosować się do oznaczeń widniejących na tarczy oraz prędkości maksymalnej polerki. Na końcu należy uwzględnić materiał i strukturę tarczy, który zostanie użyty w obróbce. Zatem zanim rozpoczniemy pracę, konieczne jest określenie, co dokładnie będziemy polerować oraz jaki efekt chcemy uzyskać. Jeżeli nie jesteś pewien jak dobrać odpowiednią tarczę polerską, skontaktuj się z nami, w celu doboru narzędzi i procesu obróbki.
Chcąc uzyskać wygładzoną powierzchnię większości metali, zwykle sięga się po tarcze wykonane z filcu oraz tarcze bawełniane. Dostępnych jest kilka rodzajów tarcz, kół polerskich takich jak tarcza wentylowana, tarcza impregnowana, tracze sizalowe itd. Do polerowania stali nierdzewnej, chromu lub metali nieżelaznych i ich stopów wykorzystuje się tarcze filcowe. Natomiast tarcze bawełniane mają zastosowanie przypadku stali nierdzewnej, metali kolorowych oraz stali kwasoodpornej. Tarcze polerskie, tarcze bawełniane usuwają pozostałości past polerskich, smugi i zanieczyszczenia powstałe na etapie poprzednich procesów obróbczych. Zastosowanie tego typu tarcz pozwala na uzyskanie efektu lustra.
Tarczą bawełnianą o średniej gęstości, większej skuteczności i żywotności jest tarcza wentylowana. Tarcza wentylowana dzięki swej konstrukcji nie podgrzewa detali oraz pozwala na utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury narzędzia. Tarcza wentylowana posiada dobrą higroskopijność i jest odpowiednia zarówno do metali żelaznych jak i nieżelaznych.
Do wstępnego polerowania stali, aluminium czy mosiądzu oraz przygotowania powierzchni pod chrom odpowiednie są tarcze sizalowe. Konstrukcja tarcze sizalowe składa się ze zszytych krążków maty sizalowej i bawełny. Tarcze sizalowe to odpowiednie narzędzie przeznaczone do prac przy dużych obciążeniach. Natomiast do usuwania niewielkich ilości materiału idealnie sprawdzi się najmniejsza cylindrycznie z tarcze polerskie - tarcza impregnowana. Tarcza impregnowana dedykowana jest do wielu powierzchni takich jak aluminium, mosiądz, srebro, złoto, twardy plastik itp.
Aby osiągnąć idealny efekt, do polerowania należy wykorzystać również odpowiednią pastę polerską, która pozwala dokładnie wygładzić daną powierzchnię.